ELEMENTY PODOLOGII

ELEMENTY PODOLOGII

Modzele powstają pod wpływem długotrwałego czynnika mechanicznego (tarcie, ucisk) jako rodzaj reakcji obronnej. Najczęściej pojawiają się na podeszwie stóp w okolicy śródstopia, a konkretnie na wysokości głów kości śródstopia, ale występują również na dłoniach.

 Do głównych przyczyn powstawania modzeli zalicza się np.:

  • płaskostopie, wady stóp
  • nadwaga
  • zaburzenia w biomechanice
  • otyłość
  • długotrwałe stanie lub chodzenie (np. praca)
  • problemy ze stopami związane z cukrzycą i tzw stopą cukrzycową.  

Modzele mogą stanowić skutek uboczny noszenia nieodpowiedniego, zbyt ciasnego obuwia, a także butów na obcasie. Są też konsekwencją wykonywania niektórych zawodów, sportów czy hobby, polegających na powtarzaniu stałej sekwencji ruchów. 

Modzele na stopach z pozoru przypominają odciski, jednak w odróżnieniu od nich są większe, płaskie i zajmują większą powierzchnię, powodując dolegliwości, uczucie pieczenia i przegrzania stopy.  Należy je regularnie usuwać, nie dopuszczając do narastania. 



Nagniotki(odciski) Odciski, inaczej nagniotki, to niewielkie obszary zgrubiałej skóry powstałe na skutek długotrwałego ucisku lub tarcia. Powodują one zagęszczenie włókien kolagenowych i przyspieszenie procesu dojrzewania spłaszczonych komórek rogowych. 

Odciski pojawiają się z powodu reakcji obronnej skóry na miejscowy ucisk. W jego wyniku komórki rogowe są wgniatane w głąb skóry, powodując ból. Odciski najczęściej pojawiają się u osób z płaskostopiem podłużnym i poprzecznym. Umiejscawiają się na: przodostopiu, grzbietowej stronie palców, między palcami stóp oraz niekiedy w okolicy pięt. 

Do pozbycia się odcisku wykorzystuje się jednorazowe narzędzia. Zabieg polega na rozpoznaniu rodzaju odcisku i usunięciu go przy pomocy dłutka. Następnie miejsce po usunięciu odcisku zostaje wygładzone przy użyciu odpowiednich frezów i kapturków. Na wgłębienia powstałe po odcisku aplikowany jest preparat leczniczy, a na zakończenie zakładane jest odciążenie, aktywnie wspomagające wygojenie opracowanego miejsca. Po zabiegu można normalnie funkcjonować, bez żadnych dolegliwości bólowych ani dyskomfortu. Zabieg wykonany przez specjalistę, w większości przypadków, jest bezbolesny.

Większość odcisków udaje się usunąć na pierwszej wizycie , zdarzają się jednak wieloletnie, głębokie zmiany, które wymagają kilkukrotnych wizyt w gabinecie.

Aesthetic Ideale

Umów się na konsultację z ekspertem

Wystarczy, że klikniesz przycisk poniżej!

Salon kosmetologii i medycyny estetycznej

Kontakt

Wykonanie strony: Patryk Rogalski © 2023