NICI PDO

NICI PDO

Wszechobecna młodość i nienaganne piękno widoczne w mediach sprawiają, że wielu ludzi, a szczególnie kobiet, pragnie poprawy swojego wyglądu. Nie każda z nich, z różnych względów chce, lub może korzystać z metod chirurgii plastycznej. Z pomocą przychodzą zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Jednym z nich są nici PDO, które w mało inwazyjny sposób poprawiają napięcie skóry oraz jej jędrność i elastyczność. W artykule omówiono tematykę nici PDO. Wyjaśniono, jak działają nici liftingujące, jak wygląda zabieg oraz jakie są jego efekty. Podano także ogólne wskazania i przeciwwskazania do zabiegów z użyciem nici PDO.

 

Czym są nici PDO?

Nici PDO są wykonane z materiału o nazwie polidioksanon. Ich zastosowanie do poprawy wyglądu skóry jako pierwsi zaczęli wykorzystywać lekarze z Korei Południowej. Działanie nici polega przede wszystkim na stymulacji produkcji kolagenu, elastyny oraz kwasu hialuronowego w skórze.

Uważa się je za mniej inwazyjną alternatywę dla liftingu chirurgicznego, ponieważ nie wymagają użycia skalpela. Innowacyjne nici PDO są bezpieczne dla ludzkiego organizmu, ponieważ rozpuszczają się w tkankach. Spełniają one wymagania ujęte w Farmakopei USA.

Nici liftingujące PDO występują w różnych długościach. Są barwione przez producentów na niebiesko. Do ich wprowadzania stosuje się różne grubości igły. W zabiegach można łączyć poszczególne rodzaje nici PDO dla uzyskania najlepszych dla danego pacjenta efektów. Zabieg nićmi PDO może być stosowany jako jedyny lub też jako dodatek do innych technik medycyny estetycznej. Można je stosować w obrębie twarzy i szyi, a także całego ciała.

Czy polidioksanon jest bezpieczny dla ludzkiego organizmu?

Polidioksanon (PDO) jest bezpieczną substancją, w postaci syntetycznego włókna filamentowego. Ulega on biodegradacji w organizmie w procesie hydrolizy, który rozpoczyna się po około 6 miesiącach od wprowadzenia nici do skóry. Jest polimerem, który zamienia się w monomery. Następnie rozkłada się do wody i dwutlenku węgla, które to, jako resztki metaboliczne, są wydalane z moczem.

Działanie nici PDO

Zabieg z użyciem nici liftingujących PDO stymuluje neokolagenezę, czyli proces produkcji nowego kolagenu, w miejscach ich umieszczenia. Ten długotrwały efekt polega na stymulacji fibroblastów do wytwarzania włókien kolagenowych, które stanowią podporę dla skóry. Procesy neokolagenezy trwają przez cały okres utrzymywania się nici PDO w tkankach.

Nici PDO aktywują także produkcję elastyny, która przekłada się, zarówno na sprężystość, jak i na elastyczność skóry. Poza tym, co niezwykle ważne dla poprawy nawilżenia skóry, wpływają one pozytywnie na produkcję kwasu hialuronowego.

Wskazania do zabiegu z użyciem nici PDO

Istnieje wiele wskazań do zabiegu nićmi PDO. W obrębie twarzy należą do nich:

Przeciwwskazania do zabiegu z użyciem nici PDO

Jak każdy zabieg, tak i ten z użyciem nici PDO nie może być wykonany u każdej osoby. Do najważniejszych przeciwwskazań do ich implantacji w okolicy twarzy i szyi należą:

  • alergie;
  • aktywne choroby nowotworowe lub autoimmunologiczne (w tym Hashimoto);
  • aktywne infekcje bakteryjne (w tym opryszczka), grzybicze, lub wirusowe;
  • ciąża;
  • choroby psychiczne, w tym zaburzenia osobowości u pacjentów;
  • leki, które obniżają krzepliwość krwi;
  • padaczka;
  • nierealistyczne oczekiwania pacjentów;
  • skłonności do powstawania bliznowców;
  • stany zapalne skóry, tkanki podskórnej i błon śluzowych.

Jak wygląda zabieg z zastosowaniem nici PDO?

Zabieg nićmi PDO należy do stosunkowo szybkich i bezpiecznych. Sposób jego przeprowadzenia różni się w zależności od rodzaju nici. Poniżej przedstawiono przebieg zabiegu, z użyciem prostych nici PDO. Większość z nich jest fabrycznie umieszczona na igłach i gotowa do wprowadzania.

Procedurę zabiegową rozpoczyna zaplanowanie rozmieszczenia nici w skórze i rozrysowanie wektorów oraz kierunków ciążenia tkanek na jej powierzchni. Następnie aplikuje się krem znieczulający na skórę pacjenta i czeka się, aż zacznie działać. Należy też dokładnie odkazić miejsce zabiegowe. Nici wprowadza się podskórnie, razem z igłą. Wprowadzenie nici PDO jest uzależnione od naturalnych linii napięcia skóry. Po umieszczeniu nici, ze skóry wysuwa się igłę. Opracowuje się cały obszar zabiegowy. Ostatnim etapem zabiegu jest sprawdzenie symetrii twarzy, ostatnie korekty oraz odcięcie wolnego końca.

 Efekty 

Efekty zabiegu można podzielić na natychmiastowe i te, widoczne dopiero po jakimś czasie. W pierwszym etapie widoczne jest wygładzenie zmarszczek oraz podciągnięcie tkanek. Po upływie około 14 dni rozpoczyna się drugi etap zmian, widocznych po upływie miesiąca. Wynika on z aktywacji procesu syntezy kolagenu i elastyny. Dzięki niciom PDO można zaobserwować następujące efekty: 

  • wygładzenie zmarszczek;
  • lepsze napięcie skóry;
  • wygładzenie rysów twarzy;
  • zmniejszenie napięcia mięśni mimicznych w obrębie twarzy;
  • poprawa ogólnej kondycji skóry;
  • zwiększona jędrność skóry;
  • większa elastyczność skóry.

Technika zabiegu, wykorzystująca naturalne linie napięcia skóry, sprawia, że można uzyskać efekty estetyczne zbliżone do tych po liftingu chirurgicznym. Co ciekawe, poprzez relaksację mięśni mimicznych, można uzyskać efekt estetyczny podobny do tego po podaniu toksyny botulinowej , tylko bardziej naturalny.

Jak długo utrzymują się efekty zabiegu?

Efekty zabiegu utrzymują się przez okres od kilkunastu do 24 miesięcy. Są one uzależnione m.in. od:

  • wyjściowego stanu skóry;
  • wieku pacjenta, od którego zależy m.in. ilość fibroblastów w skórze;
  • stylu życia;
  • rodzaju i ilości zastosowanych nici PDO.

Efekty estetyczne zabiegu są widoczne jeszcze do około 6 miesięcy po całkowitym wchłonięciu nici PDO przez organizm.



Aesthetic Ideale

Umów się na konsultację z ekspertem

Wystarczy, że klikniesz przycisk poniżej!

Salon kosmetologii i medycyny estetycznej

Kontakt

Wykonanie strony: Patryk Rogalski © 2023